Haber

Yeşil alan gezileri, psikolojik rahatsızlıklarda uyuşturucu kullanımını azaltıyor

Finlandiyalı bilim adamları, bilimsel çalışma sonucunda haftada 3 veya 4 kez yeşil ve mavi alanlara yapılan ziyaretlerin kaygı, uykusuzluk, depresyon, yüksek tansiyon ve astım için ilaç kullanımını azalttığını açıkladı.

Finlandiya Sağlık ve Refah Kurumu’ndan bilim adamları, parklara, bahçelere, deniz ve göl kıyılarına ve diğer kentsel yeşil ve mavi alanlara yapılan gezilerin insan sağlığına olan faydalarını ortaya çıkarmak için bilimsel çalışmalar yürüttüler. Pazartesi günü yayınlanan çalışma, Finlandiya’nın en büyük kentsel yeşil alanı olan Helsinki, Espoo ve Vantaa’da 2015-2016 ortalarında rastgele seçilen 16.000 kişinin çevre sağlığı araştırmasına verdiği yanıtları analiz etti.

Katılımcılara yeşil ve mavi alanlara seyahat sıklıkları ve kaygı, uykusuzluk, depresyon, yüksek tansiyon ve astım için reçeteli ilaç kullanımları soruldu. Çalışma sonucunda, sık yeşil ve mavi gezilerin ruhsal bozukluklar, tansiyon ve daha az astım ilacı kullanımı ile ilişkili olduğuna dair somut sonuçlar elde edilmiştir.

Çalışma, haftada üç ila dört kez doğayı ziyaret etmenin, tansiyon hapı kullanma olasılığının yüzde 36, ruh sağlığı ilacı kullanma olasılığının yüzde 33 ve astım ilacı kullanma olasılığının yüzde 26 daha az olmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu